Ruth

Om Ruth

Reklambyrån Ruth har funnits sedan 1999. Vi har samarbetat med alltifrån stora välkända varumärken som Dagens industri, SF Bio och Volkswagen, små utmanare som Ramundberget och Dina Försäkringar till offentliga och idéburna organisationer som Läkare Utan Gränser, Radiotjänst och Myrorna. Sedan starten har vi jobbat efter övertygelsen att reklam kan vara vadsomhelst och att kommunikationen måste engagera för att skapa resultat.

Idag är vi ca 20 personer och ägs av medarbetare på byrån. Sedan 2016 är vi dessutom delägare i Baltasar, en engagemangsbyrå specialiserad på att utveckla, aktivera och förvalta dialoger och långsiktiga kundrelationer.

Jobb

Nyheter

Guld för Firemill

Det blev guld för AGA och Firemill i Svenska Designpriset i kategorin bildkommunikation – foto. Se mer om vårt arbete för Firemill här.

Dubbla nomineringar i Svenska Designpriset

De nominerade bidragen till Svenska Designpriset har precis offentliggjorts. Och vi har två vinstchanser tillsammans med våra kunder. Det är dels i kategorin bildkommunikation, där arbetet för AGA/Firemill är nominerat. Dessutom har Missing People vinstchans i klassen grafisk identitet. In och rösta på din favorit här.

Topp fem i Guldvågen

Vi är superstolta över att Guldvågens jury tycker att vi är en av landets mest inkluderande och jämställda byråer. Läs mer här och här.

Frukostseminarium med Katarina Graffman den 25 maj

Att alltid vilja ha mer. Och ändå drömma om att äga mindre. Hur går det ihop? Och hur kan företag hitta sätt att fortsätta vara relevanta i en snabbt föränderlig konsumtionskultur? Välkommen på frukostseminarium! Anmäl dig här.

”Hos oss heter etiken Ruth”

I Resumés artikelserie #baramänniska berättade Annika bl.a. om hur vi arbetar med att förebygga stress. Läs gärna artikeln här. Är du mer nyfiken på våra värderingar och kultur, kontakta Annika direkt på annika@ruth.se eller 070-252 67 67.

Äntligen är Alexandra här

Vi har tjatat ett tag, och till slut lyckades vi locka hit Alexandra. Säg hej till vår nya copywriter på alexandra@ruth.se. Är du mer nyfiken kan du läsa Resumés artikel.

Välkommen på frukostseminarium

På den internationella kvinnodagen, den 8 mars, bjuder vi in till frukostseminariet ”Reklam: ur ett kvinnligt perspektiv”. Välkommen att lyssna på Christina Knight, som delar med sig av sina erfarenheter. Läs mer och anmäl dig här.

Två nya!

Vi börjar året med två nya medarbetare. Patricia Miodek är AD och Johanna Åkeson grafisk formgivare. Här hittar du dem.

Välkomna AGA och Inventi Vidi!

Ett klassiskt varumärke och en ny spännande innovation. AGA ska tillsammans med Inventi Vidi lansera en ny produkt. Vi är stolta över att vi fått förtroendet att introducera det nya varumärket. I början av 2018 kommer ni kunna se resultatet av vårt samarbete.

Kunder

Kontakt

Sankt Eriksgatan 48 F
112 34 Stockholm
08-654 88 88
ruth@ruth.se

Ny kund.

Kontakta Annika Carstedt.
0702-52 67 67
annika@ruth.se

Jobbsökande.

Kontakta Henrik Täppmark.
henrik@ruth.se

Praktik.

Skicka ett mejl till praktikant@ruth.se

Övriga frågor.

Kontakta Harald Larsson.
08-654 88 88
harald@ruth.se

Medarbetare

Annika Carstedt

VD & projektledare 0702-52 67 67 annika@ruth.se

Henrik Täppmark

creative director 0733-64 49 26 henrik@ruth.se

Hanna Bergström

produktionsledare 0732-63 30 11 hanna@ruth.se

Johanna Björnfot

Carina Ceder

produktionsledare 0707-14 82 50 carina@ruth.se

Alexandra Dannberg

Jakob Fagerström

Dan Göransson

Olle Hägg

Malin Högström

produktionsledare 0702-45 63 30 malin@ruth.se

Harald Larsson

byråassistent 08-654 88 88 harald@ruth.se

Per Ledin

art director 0735-12 75 19 per@ruth.se

Anders Liljegren

Marie Liljegren

Thomas Nguyen

Anders Nilsson

Johan Olsson

grafisk formgivare 0735-00 85 55 johan@ruth.se

Sebastian Stakelborough

Tosse Sund

Linn Sundqvist

Erik Wünsche

projektledare 0705-24 02 00 erik@ruth.se

Johanna Åkeson

grafisk formgivare 070-242 63 64 johanna.a@ruth.se

Anders Berggren

projektledare/strateg 0733-58 57 50 anders@baltasar.se

Gabrielle Grette

projektledare/strateg 0768-81 51 96 gabrielle@baltasar.se