Ruth

Om Ruth

Reklambyrån Ruth har funnits sedan 1999. Vi har samarbetat med alltifrån stora välkända varumärken som Dagens industri, SF Bio och Volkswagen, små utmanare som Ramundberget och Dina Försäkringar till offentliga och idéburna organisationer som Läkare Utan Gränser, Radiotjänst och Myrorna. Sedan starten har vi jobbat efter övertygelsen att reklam kan vara vadsomhelst och att kommunikationen måste engagera för att skapa resultat.

Idag är vi ca 20 personer och ägs av medarbetare på byrån. Sedan 2016 är vi dessutom delägare i Baltasar, en engagemangsbyrå specialiserad på att utveckla, aktivera och förvalta dialoger och långsiktiga kundrelationer.

Jobb

Nyheter

Biotvåan är såld!

”Mörkt och fräscht på två kvadrat” kallade vi projektet där SF Bio sålde en av sina 2-sitssoffor på Rigoletto till förmån för Friends arbete mot mobbning. Försäljningen gjordes i samarbete med Erik Olsson Fastighetsförmedling. Daniel köpte soffan för 107.000 kronor, och får fri tillgång till sin biotvåa i ett helt år. Försäljningen och budgivningen samlade sammanlagt in 129.300 kronor som gick oavkortat till Friends. Läs mer om projektet här.

Fyra nya

Hanna Bergström är produktionsledare och Julia Retsinis Elfgren copywriter. Båda kommer från Berghs School of Communications. Malin Högström är produktionsledare och jobbade senast på Thinkable. Felicia Bellonius kommer från butikskedjan Volt och är nu byråassistent hos oss. Här hittar du allihop.

Det går fort när man har roligt #SthlmOp

I morgon är det slutpresentation på Berghs för Viktor, Filippa, Oscar, Sandra och Imran som har sommarjobbat här hos oss under juni. Lycka till! Mer om #SthlmOp här

Vi blir fler!

Nu dyker det upp nytt folk hos oss. Karin Holmström, grafisk formgivare, Anders Liljegren, content manager och Olle Hägg, produktionsledare. Här kan du läsa mer om dem. Och vill du nå dem finns de här.

Nu ska det skapas tillväxt!

I dagarna blev det klart att vi fått förtroendet att bli Tillväxtverkets nya byrå. Välkomna till Ruth säger vi. Läs mer om samarbetet här.

Parken Zoo nominerade till designpris

Svenska Designpriset presenterade sina nomineringar idag. Och vi är nominerade tillsammans med Parken Zoo. Det är den nya grafiska profilen som har fallit juryn i smaken. Här kan du se vilka mer som har nominerats.

Säg hej till Johanna!

Tillbaka efter sommaren igen kan vi äntligen berätta om Johanna Björnfot. Johanna är vår nya projektledare, och vi är väldigt glada över att hon har hittat till oss. Vill du säga hej skickar du ett mejl till johanna@ruth.se.

Tre veckor senare

Idag var det redovisningsdags för Stockholm Open. Vi är så grymt imponerade av gänget som hängt här hos oss. Tack för tre inspirerande veckor Arvid, Asmaet, Awa, Dina, Ellinor och Victoria.

Djuriskt i Cap & Design

I det senaste numret av Cap & Design uppmärksammas vår nya grafiska identitet för Parken Zoo. Bläddra fram till sidan 76 och läs hela artikeln. Eller så kan du se den nya grafiska profilen här.

Kunder

Kontakt

Sankt Eriksgatan 48 F
112 34 Stockholm
08-654 88 88
ruth@ruth.se

Ny kund.

Kontakta Annika Carstedt.
0702-52 67 67
annika@ruth.se

Jobbsökande.

Kontakta Henrik Täppmark.
henrik@ruth.se

Praktik.

Skicka ett mejl till praktikant@ruth.se

Övriga frågor.

Kontakta Felicia Bellonius.
08-654 88 88
felicia@ruth.se

Medarbetare

Annika Carstedt

VD & projektledare 0702-52 67 67 annika@ruth.se

Henrik Täppmark

creative director 0733-64 49 26 henrik@ruth.se

Felicia Bellonius

byråassistent 08-654 88 88 felicia@ruth.se

Hanna Bergström

produktionsledare 0732-63 30 11 hanna@ruth.se

Johanna Björnfot

Carina Ceder

produktionsledare 0707-14 82 50 carina@ruth.se

Fredrik Claesson

Jakob Fagerström

Dan Göransson

Olle Hägg

Malin Högström

produktionsledare 0702-45 63 30 malin@ruth.se

Per Ledin

art director 0735-12 75 19 per@ruth.se

Anders Liljegren

Marie Liljegren

Anders Nilsson

Johan Olsson

grafisk formgivare 0735-00 85 55 johan@ruth.se

Sebastian Stakelborough

Tosse Sund

Linn Sundqvist

Erik Wünsche

projektledare 0705-24 02 00 erik@ruth.se

Anders Berggren

projektledare/strateg 0733-58 57 50 anders@baltasar.se

Gabrielle Grette

projektledare/strateg 0768-81 51 96 gabrielle@baltasar.se