Ruth

Om Ruth

Reklambyrån Ruth har funnits sedan 1999. Vi har samarbetat med allt ifrån stora välkända varumärken som AGA, Dagens industri, Filmstaden och Volkswagen, utmanare som Dina Försäkringar och Telge Energi till offentliga och idéburna organisationer som Kommunal, Läkare Utan Gränser, Radiotjänst och Rädda Barnen. Ända sedan starten har vi hjälpt varumärken att lösa kommunikationsproblem med strategi som utgångspunkt och kreativitet som verktyg. Idag är vi ca 25 personer och har ett erbjudande som gör oss till en fullservicebyrå.

Ruth Design. Vi säkerställer att designen går i linje med varumärkes- och kommunikationsstrategin. På så sätt skapar vi ett enhetligare och starkare varumärke. Vårt designerbjudande fungerar också för fristående och avgränsade designprojekt.

Ruth Studio. Vår studio hjälper våra kunder med all slags snabb produktion; banners, nyhetsbrev, trycksaker, annonser, animerade filmer och innehåll till sociala medier. I vår egen studio kan vi dessutom både fotografera och filma, vilket gör oss både snabbfotade och kostnadseffektiva.

Ruth Aktivering. Vi hjälper våra kunder med aktivering av kampanjer både i sociala medier och genom marknads-PR. Uppföljning och analys lägger grunden för väl genomförda aktiviteter.

Baltasar. Vi är dessutom delägare i Baltasar, en engagemangsbyrå specialiserad på att utveckla, aktivera och förvalta dialoger och långsiktiga kundrelationer. Tillsammans ser vi till att göra lojalitetskonceptet till en integrerad del av kommunikationen.

Jobb

Nyheter

Nya samarbeten och medarbetare

Vårdförbundet och Besqab är nya hos oss på Ruth. Välkomna hit säger Erik, Thomas, Nena, My, Emelie och David. Läs mer här.

Tre nya medarbetare!

My Olsson är grafisk formgivare, Emelie Wallrud är produktionsledare och Erik Thunholm mediespecialist. Välkomna till Ruth.

Guld för Firemill

Det blev guld för AGA och Firemill i Svenska Designpriset i kategorin bildkommunikation – foto. Se mer om vårt arbete för Firemill här.

Dubbla nomineringar i Svenska Designpriset

De nominerade bidragen till Svenska Designpriset har precis offentliggjorts. Och vi har två vinstchanser tillsammans med våra kunder. Det är dels i kategorin bildkommunikation, där arbetet för AGA/Firemill är nominerat. Dessutom har Missing People vinstchans i klassen grafisk identitet. In och rösta på din favorit här.

Topp fem i Guldvågen

Vi är superstolta över att Guldvågens jury tycker att vi är en av landets mest inkluderande och jämställda byråer. Läs mer här och här.

Frukostseminarium med Katarina Graffman den 25 maj

Att alltid vilja ha mer. Och ändå drömma om att äga mindre. Hur går det ihop? Och hur kan företag hitta sätt att fortsätta vara relevanta i en snabbt föränderlig konsumtionskultur? Välkommen på frukostseminarium! Anmäl dig här.

”Hos oss heter etiken Ruth”

I Resumés artikelserie #baramänniska berättade Annika bl.a. om hur vi arbetar med att förebygga stress. Läs gärna artikeln här. Är du mer nyfiken på våra värderingar och kultur, kontakta Annika direkt på annika@ruth.se eller 070-252 67 67.

Äntligen är Alexandra här

Vi har tjatat ett tag, och till slut lyckades vi locka hit Alexandra. Säg hej till vår nya copywriter på alexandra@ruth.se. Är du mer nyfiken kan du läsa Resumés artikel.

Välkommen på frukostseminarium

På den internationella kvinnodagen, den 8 mars, bjuder vi in till frukostseminariet ”Reklam: ur ett kvinnligt perspektiv”. Välkommen att lyssna på Christina Knight, som delar med sig av sina erfarenheter. Läs mer och anmäl dig här.

Två nya!

Vi börjar året med två nya medarbetare. Patricia Miodek är AD och Johanna Åkeson grafisk formgivare. Här hittar du dem.

Kunder

Kontakt

Sankt Eriksgatan 48 F
112 34 Stockholm
08-654 88 88
ruth@ruth.se

Ny kund.

Kontakta Annika Carstedt.
0702-52 67 67
annika@ruth.se

Jobbsökande.

Kontakta Henrik Täppmark.
henrik@ruth.se

Praktik.

Skicka ett mejl till praktikant@ruth.se

Övriga frågor.

Kontakta David Bubalo Orvelid.
08-654 88 88
david@ruth.se

Medarbetare

Annika Carstedt

VD & projektledare 0702-52 67 67 annika@ruth.se

Henrik Täppmark

creative director 0733-64 49 26 henrik@ruth.se

Hanna Bergström

produktionsledare 0732-63 30 11 hanna@ruth.se

David Bubalo Orvelind

byråassistent 08-654 88 88 david@ruth.se

Carina Ceder

produktionsledare 0707-14 82 50 carina@ruth.se

Alexandra Dannberg

Jakob Fagerström

Dan Göransson

Olle Hägg

Malin Högström

produktionsledare 0702-45 63 30 malin@ruth.se

Nena Javadian

Per Ledin

art director 0735-12 75 19 per@ruth.se

Anders Liljegren

content producer 0735-77 19 32 anders.l@ruth.se

Marie Liljegren

Thomas Nguyen

Anders Nilsson

My Olsson

grafisk formgivare 0739-78 70 63 my@ruth.se

Johan Olsson

grafisk formgivare 0735-00 85 55 johan@ruth.se

Tosse Sund

Linn Sundqvist

Jesper Svensson Bohman

content producer 0703-75 95 08 jesper@ruth.se

Erik Thunholm

mediespecialist sociala medier 0732-21 09 83 erik.t@ruth.se

Emelie Wallrud

produktionsledare 0703-37 26 26 emelie@ruth.se

Erik Wünsche

projektledare 0705-24 02 00 erik@ruth.se

Johanna Åkeson

grafisk formgivare 070-242 63 64 johanna.a@ruth.se

Anders Berggren

Gabrielle Grette