Ruth

Om Ruth

Reklambyrån Ruth har funnits sedan 1999. Vi har samarbetat med alltifrån stora välkända varumärken som Dagens industri, SF Bio och Volkswagen, små utmanare som Ramundberget och Dina Försäkringar till offentliga och idéburna organisationer som Läkare Utan Gränser, Radiotjänst och Myrorna. Sedan starten har vi jobbat efter övertygelsen att reklam kan vara vadsomhelst och att kommunikationen måste engagera för att skapa resultat.

Idag är vi ca 20 personer och ägs av medarbetare på byrån. Sedan 2016 är vi dessutom delägare i Baltasar, en engagemangsbyrå specialiserad på att utveckla, aktivera och förvalta dialoger och långsiktiga kundrelationer.

Jobb

Nyheter

En nära-djur-kampanj

Vi har redan smugit igång kampanjen inför Parken Zoos säsongsöppning den 5 maj. I år har vi låtit djuren själva få hålla i kameran. Allt för att visa att man kommer närmare djuren på Parken Zoo. Se Lemuren Kitty och alla de andra djuren i årets kampanj.

Guld för Bioklubben!

Igår avgjordes Guldnyckeln. Tillsammans med SF Bio och Bioklubben vann vi guld i kategorin ”Kundlojalitet”, för vårt långsiktiga arbete att värva och engagera Bioklubbs-medlemmar. Jippie säger vi. Läs mer om alla vinnarna här.

Premiär för SF Bios nya koncept

”Det finns alltid en anledning att gå på bio” – så lyder SF Bios nya varumärkeslöfte. Idag är det premiär för den första av en rad filmer med biobesökarna i fokus. Läs mer på Dagens Media eller se hela caset här.

En ny byrå är född.

Vi har redan hjälpt flera av våra kunder med lojalisering och relationsskapande kommunikation. Nu blir det erbjudandet ännu vassare, när vi startar Baltasar. Med från början finns de erfarna konsulterna Gabrielle Grette och Anders Berggren. Läs gärna vad Resumé och Dagens Media skriver om oss.

Dina Försäkringar fortsätter att utmana

På temat ”Tänk om allt funkade som på stora försäkringsbolag” fortsätter vi att visa hur världen skulle fungera om de stora försäkringsbolagen fick bestämma allt. Vår bekanta ”Anders” får den här gången problem när han ska åka buss. Se den nya filmen här. Eller läs mer om kampanjen på Dagens Media.

Kunder

Kontakt

Sankt Eriksgatan 48 F
112 34 Stockholm
Telefon 08-654 88 88
Mail ruth@ruth.se

Ny kund.

Kontakta Annika Carstedt.
Telefon 070-252 67 67
Mail annika@ruth.se

Jobbsökande.

Kontakta Henrik Täppmark.
Mail henrik@ruth.se

Praktik.

Skicka ett mail till praktikant@ruth.se

Övriga frågor.

Kontakta Martina Kyle.
Telefon 070-252 67 67
Mail martina@ruth.se

Medarbetare

Annika Carstedt

VD & Projektledare Mobil 070-252 67 67 Mail annika@ruth.se

Anders Berggren

Projektledare/Strateg Mobil 073-358 57 50 Mail anders@baltasar.se

Carina Ceder

Produktionsledare Mobil 070-714 82 50 Mail carina@ruth.se

Fredrik Claesson

Art Director Mobil 070-868 71 48 Mail fredrik@ruth.se

Emmy Edström

Produktionsledare Mobil 070-888 83 21 Mail emmy@ruth.se

Jakob Fagerström

Art Director Mobil 073-994 79 93 Mail jakob@ruth.se

Gabrielle Grette

Projektledare/Strateg Mobil 076-881 51 96 Mail gabrielle@baltasar.se

Dan Göransson

Copywriter Mobil 073-919 90 77 Mail dan@ruth.se

Martina Kyle

Byråassistent Mobil 070-461 46 88 Mail martina@ruth.se

Per Ledin

Art Director Mobil 073-512 75 19 Mail per@ruth.se

Marie Liljegren

Copywriter Mobil 073-617 96 30 Mail marie@ruth.se

Jesper Månsson

Produktionsledare Mobil 073-778 82 50 Mail jesper@ruth.se

Anders Nilsson

Originalare Mobil 070-147 38 60 Mail anders.n@ruth.se

Johan Olsson

Grafisk Formgivare Mobil 073-500 85 55 Mail johan@ruth.se

Katarina Selley

Projektledare (Föräldraledig) Mobil 073-528 08 94 Mail katarina@ruth.se

Tosse Sund

Copywriter Mobil 070-878 62 96 Mail tosse@ruth.se

Linn Sundqvist

Art Director (Föräldraledig) Mobil 070-227 93 83 Mail linn@ruth.se

Henrik Täppmark

Creative Director Mobil 073-364 49 26 Mail henrik@ruth.se

Erik Wünsche

Projektledare Mobil 070-524 02 00 Mail erik@ruth.se