Ruth

Om Ruth

Reklambyrån Ruth har funnits sedan 1999. Vi har samarbetat med alltifrån stora välkända varumärken som Dagens industri, SF Bio och Volkswagen, små utmanare som Ramundberget och Dina Försäkringar till offentliga och idéburna organisationer som Läkare Utan Gränser, Radiotjänst och Myrorna. Sedan starten har vi jobbat efter övertygelsen att reklam kan vara vadsomhelst och att kommunikationen måste engagera för att skapa resultat.

Idag är vi ca 20 personer och ägs av medarbetare på byrån. Sedan 2016 är vi dessutom delägare i Baltasar, en engagemangsbyrå specialiserad på att utveckla, aktivera och förvalta dialoger och långsiktiga kundrelationer.

Jobb

Nyheter

Djuriskt i Cap & Design

I det senaste numret av Cap & Design uppmärksammas vår nya grafiska identitet för Parken Zoo. Bläddra fram till sidan 76 och läs hela artikeln. Eller så kan du se den nya grafiska profilen här.

Stockholm Open på Ruth

Stockholm Open startade sommaren 2015 som ett initiativ för att bredda representationen i kommunikationsbranschen. I sommar kommer en grupp ungdomar hit till oss på Ruth för att lösa ett kommunikationsproblem från sitt närområde. Välkomna säger vi! Här kan du läsa mer om projektet.

En nära-djur-kampanj

Vi har redan smugit igång kampanjen inför Parken Zoos säsongsöppning den 5 maj. I år har vi låtit djuren själva få hålla i kameran. Allt för att visa att man kommer närmare djuren på Parken Zoo. Se Lemuren Kitty och alla de andra djuren i årets kampanj.

Guld för Bioklubben!

Igår avgjordes Guldnyckeln. Tillsammans med SF Bio och Bioklubben vann vi guld i kategorin ”Kundlojalitet”, för vårt långsiktiga arbete att värva och engagera Bioklubbs-medlemmar. Jippie säger vi. Läs mer om alla vinnarna här.

Premiär för SF Bios nya koncept

”Det finns alltid en anledning att gå på bio” – så lyder SF Bios nya varumärkeslöfte. Idag är det premiär för den första av en rad filmer med biobesökarna i fokus. Läs mer på Dagens Media eller se hela caset här.

En ny byrå är född.

Vi har redan hjälpt flera av våra kunder med lojalisering och relationsskapande kommunikation. Nu blir det erbjudandet ännu vassare, när vi startar Baltasar. Med från början finns de erfarna konsulterna Gabrielle Grette och Anders Berggren. Läs gärna vad Resumé och Dagens Media skriver om oss.

Dina Försäkringar fortsätter att utmana

På temat ”Tänk om allt funkade som på stora försäkringsbolag” fortsätter vi att visa hur världen skulle fungera om de stora försäkringsbolagen fick bestämma allt. Vår bekanta ”Anders” får den här gången problem när han ska åka buss. Se den nya filmen här. Eller läs mer om kampanjen på Dagens Media.

Kunder

Kontakt

Sankt Eriksgatan 48 F
112 34 Stockholm
08-654 88 88
ruth@ruth.se

Ny kund.

Kontakta Annika Carstedt.
070-252 67 67
annika@ruth.se

Jobbsökande.

Kontakta Henrik Täppmark.
henrik@ruth.se

Praktik.

Skicka ett mejl till praktikant@ruth.se

Övriga frågor.

Kontakta Martina Kyle.
070-252 67 67
martina@ruth.se

Medarbetare

Annika Carstedt

VD & projektledare 0702-52 67 67 annika@ruth.se

Anders Berggren

Projektledare/strateg 0733-58 57 50 anders@baltasar.se

Carina Ceder

Produktionsledare 0707-14 82 50 carina@ruth.se

Fredrik Claesson

Emmy Edström

Produktionsledare 0708-88 83 21 emmy@ruth.se

Jakob Fagerström

Gabrielle Grette

Projektledare/strateg 0768-81 51 96 gabrielle@baltasar.se

Dan Göransson

Martina Kyle

Per Ledin

Art Director 0735-12 75 19 per@ruth.se

Marie Liljegren

Jesper Månsson

Produktionsledare 0737-78 82 50 jesper@ruth.se

Anders Nilsson

Johan Olsson

Grafisk formgivare 0735-00 85 55 johan@ruth.se

Katarina Selley

Projektledare (föräldraledig) 0735-28 08 94 katarina@ruth.se

Sebastian Stakelborough

Tosse Sund

Linn Sundqvist

Art Director (föräldraledig) 0702-27 93 83 linn@ruth.se

Henrik Täppmark

Creative Director 0733-64 49 26 henrik@ruth.se

Erik Wünsche

Projektledare 0705-24 02 00 erik@ruth.se